Obec Proboštov

Obec Proboštov

Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. _______________________________ Zvonička je umístěna nad křižovatkou v Přítkově, přibližně v místech, kde v letech 1805 - 1947 stávala místní kaplička. Stejně jako původní kaple je i nová zvonička zasvěcena Svaté rodině.

Probošta

FOTO: Vzácní sokolové si novou budku na komíně v Proboštově rychle našli

Sokolí budka v Proboštově

V úterý 23. února nainstaloval ornitolog Václav Beran na nejvyšším ochozu bývalé výtopny skupiny ČEZ v Proboštově sokolí budku. Ve čtvrtek ráno již fotopast zachytila sokola v budce!

"Sokoli se již zabydlují v budce, respektive ji našli, uvidíme, zda se jim v ní bude líbit," hlásil ve čtvrtek ráno Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy. Zároveň také zaslal první fotku z instalované fotopasti a vyjádřil naději, že baterky ve fotopasti dlouho vydrží.

Lepší „bydlení“ nabízí  nyní ČEZ Teplárenská ze Skupiny ČEZ sokolímu páru na nejvyšším ochozu komína (130 m) bývalé výtopny v Proboštově. Ten se zde pokusil v loňském roce zahnízdit v telekomunikační kabeláži, bohužel neúspěšně. Obě vejce byla zastydlá. Proto, aby se jim letos vedlo lépe a měli i větší klid, instaloval v úterý 23. února ornitolog Václav Beran na ochoz sokolí budku vyplněnou keramzitem. Od roku 2011, kdy Skupina ČEZ začala aktivně spolupracovat s ornitology na záchranně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého, spatřilo na ochozech komínů či chladicích věží světlo světa minimálně 95 mláďat.

Vyvést mláďata se sokolům v Proboštově nepodařilo. Příště to snad vyjde

„Proboštovský případ byl vlastně opakováním toho z roku 2010, kdy se na ochozu bývalého komína Elektrárny Tušimice rovněž pokusil zahnízdit v kabeláži pár vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého. Kdyby se mláďata tehdy vylíhla, byl by asi zapsán do sokolí Guinessovy knihy rekordů, neboť se o to snažil v neuvěřitelné výšce 280 metrů. Každopádně po objevení dávno opuštěných vajec jsme začali se Skupinou ČEZ úzce spolupracovat a v lednu 2011 jsme osadili chladicí věž v Tušimicích dvěma sokolími budkami. V jedné z nich ještě téhož roku pár úspěšně zahnízdil a vyvedl tři mláďata,“ zavzpomínal si ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s.

Když na jaře loňského roku objížděl nejrůznější lokality s výškovými industriálními stavbami v Ústeckém kraji a tipoval, kde by mohl ještě sokol stěhovavý případně zahnízdit, komín bývalé výtopny ČEZ Teplárenské v Proboštově mu přitom padnul hned do oka. „A co bylo hlavní, sokola jsem tam i zahlédl! Při druhé návštěvě lokality samec opět seděl na ochozu. Pak odletěl a po čase se vrátil s potravou, kterou předal partnerce a hned letěl na pravděpodobné hnízdo zahřívat vajíčka. Podle jejich dalšího chování pak bylo jisté, že tam opravdu v kabeláži mají hnízdo,“ dodal ornitolog, který se již tehdy těšil, jak bude v dubnu kroužkovat první proboštovské a další „čezácká“ sokolí mláďata. Bohužel jak se ve finále ukázalo, dvě snesená vejce byla zastydlá.

„Takže nyní chceme opět matce Přírodě trochu pomoci tím, že sokolímu páru, stejně jako v případě ostatních lokalit Skupiny ČEZ v severních Čechách, připravím k zahnízdění budku. Dám ji na horní ochoz komína, aby měl klid. Tedy pokud se pár vrátí,“ doplnil Václav Beran s tím, že budka na ochozu zůstane, i kdyby se letos sokoli v okolí bývalé výtopny neobjevili. „Například v obou jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín zely sokolí budky po dva roky od jejich instalace na ventilačních komínech prázdnotou, respektive se v nich zabydlely poštolky. Teprve v loni v obou poprvé zahnízdil sokol stěhovavý. Takže pokud se letos nad Proboštovem sokoli neobjeví, stane se budka určitě domovem pro pár poštolek. I ty jsou z čeledi sokolovitých, a přestože ještě nepatří mezi ohrožené druhy, je jich rok od roku méně.“

Zdali se skutečně sokolové v Proboštově zahnízdí budeme i nadále společně s ornitology a pracovníky ČEZ sledovat.

 
.

Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka na komíně teplárny v Proboštově
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

Fotopast zachytila sokola stěhovavého v nové budce v Proboštově.
 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

Ornitolog Václav Beran zdolává první výškový žebřík komína bývalé výtopny ČEZ.
 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

Horolezecká příprava před výstupem na nejvyšší ochoz komína bývalé výtopny ČEZ Teplárenské.
 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

Ornitolog Václav Beran s hliníkovou sokolí budkou a keramzitem před výstupem na komín bývalé výtopny.
 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

 
Sokolí budka v Proboštově

Sokolí budka v Proboštově

 
 
Vytvořeno 25.2.2021 12:26:20 | přečteno 815x | roman.nesetril
 
load