Obec Proboštov

Obec Proboštov

Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. _____________________________________ Místní část Přítkov je oblíbenou lokalitou pro individuální výstavbu rodinných domů. Velkou devizou je klid, poloha těsně pod Krušnými horami a krásný výhled na panorama Českého Středohoří.

Probošta

Letos poprvé. Pár sokolů zahnízdil na komíně proboštovské výtopny

ČEZ výtopna Proboštov, autor: Roman Nešetřil

Renomovaný ornitolog Václav Beran objevil, že letos poprvé si pár sokolů stěhovavých vyhlédl pro své zahnízdění komín bývalé výtopny společnosti ČEZ Teplárenská na kraji Proboštova.

„Tipoval jsem v Ústeckém kraji místa, kde by se mohli sokoli ještě objevit. Komín v Proboštově mi hned padnul do oka a co je hlavní, sokola jsem tam i zahlédl! Při druhé návštěvě lokality samec opět seděl na ochozu. Pak odletěl a po čase se vrátil s potravou, kterou předal partnerce a hned letěl na pravděpodobné hnízdo zahřívat vajíčka. Samice měla asi za patnáct minut vše v sobě, ale on ji nechtěl pustit na hnízdo. Třikrát ho chtěla vystřídat, pak si odletěla asi ještě něco lovit. Kolik mají vajec netuším, přímo na podlážku ochozu není vidět, ale podle jejich chování je jisté, že tam hnízdo s vejci je a že ho mají v kabeláži,“ říká ornitolog Václav Beran.

Jak si povede nově objevený sokolí pár na komínu ČEZ Teplárenské v Proboštově, nelze podle něj předjímat. K zahnízdění si vybral kabeláž na prostředním ochozu, komín má „pouhých“ 130 metrů, takže relativní šance k vyvedení mladých tu je.

„Co se týče lidí, v této fázi je jen zapotřebí, aby zachovali klid a pár nerušili při hnízdění. Ostatní už je věcí matky Přírody. Hodně bude záležet na počasí, tedy venkovních teplotách a jak se na těch kabelech podaří sokolům zahřívat vajíčka. Trochu se bojím, že jim zastydnou,“ neskrývá své obavy ornitolog. Doufá ovšem, že již na konci dubna bude kroužkovat mláďata. „Každopádně bychom rádi i v Proboštově letos v létě umístili na komín budku, aby se pár mohl příští rok vrátit do lepšího.   

Že bude mít ze strany ČEZ Teplárenské sokolí pár klid je samozřejmostí. „Nájemci komína, konkrétně tři mobilní operátoři, již vědí o vzniklé situaci. Případné plánované aktivity spojené s komínem budou nejdříve konzultovat s námi a hlavně s ornitologem Beranem. Stejně jako naši kolegové v elektrárenských lokalitách máme ze zahnízdění sokola stěhovavého velikou radost. Zvláště nyní, když jí není kvůli koronaviru na světě tolik. Výtopna je vzhledem k naší moderní ekologické plynové kotelně postavené v Elektrárně Ledvice již mimo provoz, a tak díky záchraně ohroženého živočišného druhu má její komín i nadále smysluplné využit. S instalací budky pochopitelně počítáme,“ poznamenal Pavel Šušák, technický ředitel společnosti ČEZ Teplárenská, a. s.


Vytvořeno 30.3.2020 14:18:07 | přečteno 343x | roman.nesetril
 
load