Obec Proboštov

Obec Proboštov

Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. __________________________________ Rybník Vápenka v Přítkově mají v oblibě rybáři. Na vlastní nebezpečí je zde možné i koupání.

Probošta

Předseda teplické organizace rybářského svazu vysvětluje úhyn ryb na Jaroslavu

Úhyn ryb na rybníku Jaroslav, autor: JSDH Proboštov

V minulých dnech byl zaznamenán masívní úhyn ryb na chovném rybníku Jaroslav. Situaci řešili tepličtí rybáři ve spolupráci s našimi dobrovolnými hasiči.

Prohlášení předsedy MO ČRS Teplice k úhynu ryb na rybníku Jaroslav:

Vážení občané obce Proboštova, vzhledem k množícím se dotazům na stav vody a úhyn ryb na rybníku Jaroslav, jsme se rozhodli, s vedením vaší obce vás informovat o průběhu a skutečnostech, které se v posledních týdnech odehrály.

Na rybníku Jaroslav se najednou sešlo několik faktorů, které ovlivnily děj na této vodě. Jedním z nich byl poměrně malý přítok čerstvé okysličené vody z potoka, který byl dán především klimatickými podmínkami a nízkými dešťovými srážkami. Dalším faktorem bylo poměrně prudké oteplení všech povrchových vod, kdy došlo v krátkém čase k jejich prohřátí a tím k úbytku přirozeného kyslíku obsaženého ve vodě. Dále se na revíru vytřela velmi hojně bílá ryba, která nám navýšila kvantitu osádky a taky zasáhla do spotřeby kyslíku nezbytného pro život vodních organismů.

Vzhledem k těmto okolnostem, jsme museli reagovat na potřebu dodatečného provzdušnění vody a tak jsme spolu s hospodářským sborem ČRS MO Teplice a dobrovolnými hasiči JSDH Proboštov, během exponovaných dní nasadily potřebnou techniku. Na místě jsme několikrát za sebou použili vodní čerpadla s rozstřikem a kompresory, které vodu provzdušňovaly. Také došlo k částečnému odchytu ryb, které byly převezeny do jiných nádrží, aby se zmenšila osádka ryb.

Všechna tato opatření zafungovala a pomohla situaci. Abychom se do budoucna vyvarovali, podobným situacím, chceme společně s vedením obce na tento revír umístit vzduchový aerátor na solární pohon, který by zabezpečil při shodě výše uvedených okolností dostatečné provzdušnění vody.

Tímto děkujeme občanům za všímavost, vedení obce Proboštov za spolupráci a JSDH Proboštov za rychlou pomoc.

Jan Hromádka, předseda ČRS MO Teplice.

Vytvořeno 24.5.2022 8:58:59 | přečteno 327x | roman.nesetril
 
load