Ve vzorcích plžů byla potvrzena přítomnost cerkarií, které u člověka způsobují onemocnění zvané cerkariová dermatitida. Z tohoto důvodu vyhlašuje obec Proboštov s okamžitou platností až do odvolání ZÁKAZ VSTUPU DO PROBOŠTOVSKÉHO RYBNÍKA! Důrazně žádám o jeho striktní dodržování!
Jak z níže uvedeného textu vyplývá, mezi zásadní a bezprostřední příčiny výskytu patří vedle horkého počasí také krmení vodního ptactva, v jehož důsledku se paraziti vyskytují ve zvýšené míře.TENTO JEV SE MŮŽE VYSKYTNOUT NA KTERÉKOLIV STOJATÉ VODNÍ PLOŠE.
K současnému nárůstu diagnostikovaných případů přispívá největší měrou kromě rozšiřujícího se povědomí o ptačích schistosomách také celosvětové oteplování. V současnosti nejsou dostupná žádná univerzální preventivní opatření, která by výskyt cerkáriové dermatitidy spolehlivě regulovala. Mezi nejspolehlivější patří cílení na definitivní hostitele s dospělými červy: tedy lovení a zastrašování vodního ptactva, zákaz krmení vodního ptactva a ošetření infikovaných vodních ptáků antihelmintiky. Dále například vysazení predátorů či konkurenčních druhů plžů, cerkárií a motolic, v nichž se parazit nevyvíjí. V tomto ohledu bude obec Proboštov postupovat v součinnosti s odborníky jak z oblasti hygieny, tak ochrany životního prostředí.
Cerkáriová dermatitida se projevuje jako vyrážka reprezentovaná nejprve růžovými, asi 2 mm v průměru velkými makulami, později papulami. Ty se vytvářejí v místě penetrace cerkárií (i pod oblečením) běžně do druhého dne po infekci a následně po 2–3 týdnech mizí. Klasickým projevem je nepříjemné svědění způsobující v některých případech i nespavost. U citlivějších jedinců se dále můžeme setkat s horečnatými stavy, zduřením lymfatických uzlin, edémy apod. Intenzita a rychlost nástupu obranné je reakce je kromě citlivosti jednotlivce podmíněna i množstvím penetrujících cerkárií a hlavně předešlým setkáním s cerkáriemi, kdy při primárních infekcích se žádné symptomy objevit nemusí.
Léčba cerkáriové dermatitidy je pouze symptomatická a spočívá ve zmírnění intenzity svědění a vyrážky. V mírných případech lze využít například hořčičný olej, v těžších případech lze použít systémová antihistaminika (hydroxyzin), případně kortikosteroidy (hydrokortizon).
Osobní prevence člověka: vyhnutí se mělkým vodám s výskytem plžů, omezení koupání v ranních hodinách (závisí na dynamice vylučování cerkárií), aplikace ochranných krémů proti cerkáriím (krémy na bázi niklosamidu).
S využitím zdrojů MuDr. Poláčková, epidemiolog KHS Teplice a Wikipedie.
Roman Nešetřil, místostarosta obce