Obec Proboštov

Obec Proboštov

Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. _______________________________ Železniční zastávka Proboštov leží na páteřní trati Ústeckého kraje Děčín - Klášterec nad Ohří. Zastavují zde všechny osobní vlaky.

Probošta

Přísný zákaz vstupu do Proboštovského rybníka. Nebezpeční ohrožení zdraví!

Proboštovský rybník

V pátek 23. června byly Krajskou hygienickou stanicí provedeny odběry vzorků vody Proboštovského rybníka a také plžů zde žijících.

Ve vzorcích plžů byla potvrzena přítomnost cerkarií, které u člověka způsobují onemocnění zvané cerkariová dermatitida. Z tohoto důvodu vyhlašuje obec Proboštov s okamžitou platností až do odvolání ZÁKAZ VSTUPU DO PROBOŠTOVSKÉHO RYBNÍKA! Důrazně žádám o jeho striktní dodržování!

Jak z níže uvedeného textu vyplývá, mezi zásadní a bezprostřední příčiny výskytu patří vedle horkého počasí také krmení vodního ptactva, v jehož důsledku se paraziti vyskytují ve zvýšené míře.TENTO JEV SE MŮŽE VYSKYTNOUT NA KTERÉKOLIV STOJATÉ VODNÍ PLOŠE.

K současnému nárůstu diagnostikovaných případů přispívá největší měrou kromě rozšiřujícího se povědomí o ptačích schistosomách také celosvětové oteplování. V současnosti nejsou dostupná žádná univerzální preventivní opatření, která by výskyt cerkáriové dermatitidy spolehlivě regulovala. Mezi nejspolehlivější patří cílení na definitivní hostitele s dospělými červy: tedy lovení a zastrašování vodního ptactva, zákaz krmení vodního ptactva a ošetření infikovaných vodních ptáků antihelmintiky. Dále například vysazení predátorů či konkurenčních druhů plžů, cerkárií a motolic, v nichž se parazit nevyvíjí. V tomto ohledu bude obec Proboštov postupovat v součinnosti s odborníky jak z oblasti hygieny, tak ochrany životního prostředí.

Cerkáriová dermatitida se projevuje jako vyrážka reprezentovaná nejprve růžovými, asi 2 mm v průměru velkými makulami, později papulami. Ty se vytvářejí v místě penetrace cerkárií (i pod oblečením) běžně do druhého dne po infekci a následně po 2–3 týdnech mizí. Klasickým projevem je nepříjemné svědění způsobující v některých případech i nespavost. U citlivějších jedinců se dále můžeme setkat s horečnatými stavy, zduřením lymfatických uzlin, edémy apod. Intenzita a rychlost nástupu obranné je reakce je kromě citlivosti jednotlivce podmíněna i množstvím penetrujících cerkárií a hlavně předešlým setkáním s cerkáriemi, kdy při primárních infekcích se žádné symptomy objevit nemusí.

Léčba cerkáriové dermatitidy je pouze symptomatická a spočívá ve zmírnění intenzity svědění a vyrážky. V mírných případech lze využít například hořčičný olej, v těžších případech lze použít systémová antihistaminika (hydroxyzin), případně kortikosteroidy (hydrokortizon).

Osobní prevence člověka: vyhnutí se mělkým vodám s výskytem plžů, omezení koupání v ranních hodinách (závisí na dynamice vylučování cerkárií), aplikace ochranných krémů proti cerkáriím (krémy na bázi niklosamidu).

S využitím zdrojů MuDr. Poláčková, epidemiolog KHS Teplice a Wikipedie.

Roman Nešetřil, místostarosta obce

Vytvořeno 23.6.2023 17:58:31 | přečteno 1143x | roman.nesetril
 
load