Obec Proboštov

Obec Proboštov

Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. _____________________________________ Místní část Přítkov je oblíbenou lokalitou pro individuální výstavbu rodinných domů. Velkou devizou je klid, poloha těsně pod Krušnými horami a krásný výhled na panorama Českého Středohoří.

Probošta

Pro návštěvníky

Proboštovský rybník

Obec Proboštov a místní část Přítkov se rozkládají na území o rozloze cca 400 ha v těsném sousedství lázeňských Teplic, v podhůří Krušných hor s dohledem na České středohoří. Výhodná poloha obce dopravně navazuje na aglomeraci regionu.

Téměř 2 700 obyvatel obce využívá k dopravě do okolních měst a obcí autobusových linek Dopravy Ústeckého kraje a MHD Teplice. Proboštov má rovněž železniční zastávku na trati Děčín – Klášterec nad Ohří, zastavují zde všechny osobní vlaky. 

Železniční zastávka Proboštov

Koleje vlastně tvoří hranici mezi Proboštovem a Teplicemi. Katastrem Proboštova rovněž prochází železniční trať Děčín – Oldřichov u Duchcova, jejíž provoz je ale od roku 2007 trvale zastavený. Obec dále sousedí s Novosedlicemi, Dubím a Krupkou. Část obecního katastru prošla revitalizací po mnohaleté hlubinné těžbě hnědého uhlí. 

Stará listina z roku 1156 dokládá, že území obce bylo určeno k výživě probošta – správce ženského benediktinského kláštera, založeného v Teplicích královnou Juditou. Po husitských válkách klášter zanikl a klášterní i proboštské léno připadlo Jakoubkovi z Vřesovic. Proboštov se stal součástí teplického panství a sdílel s ním jeho osudy. V roce 2019 v návaznosti na nejstarší historii obce se Proboštov dočkal svého maskota – Probošta Antonína.

Přítkov s původním názvem Przytkow, později Judendorf byl, jak už z německého názvu vyplývá, původně židovskou obcí. Vznikl pravděpodobně v roce 1475. V polovině 19. století se obě tehdy ještě samostatné obce značně rozrostly. V okolí vznikaly nové podniky, doly i železniční tratě. Přílivem obyvatelstva z vnitrozemí Čech se Proboštov stal velkou průmyslovou obcí. Po stavbě německé školy došlo i na stavbu školy české v letech 1905 – 1907. Po rozpadu Rakouska-Uherska se obec stala součástí Československé republiky. Brzy se však i v Proboštově, stejně jako v celých tehdejších Přítkov, obrázek se otevře v novém okněSudetech, začal projevovat příliv německého nacionalismu. Po záboru Sudet v roce 1938 velká část českých obyvatel Proboštov i Přítkov opustila. Po skončení 2. světové války byla odsunuta většina německého obyvatelstva a přišli noví čeští osídlenci. V roce 1960 skončila éra Přítkova jako samostatné obce a došlo k jeho připojení k Proboštovu.

Novou dominantou Přítkova se v roce 2019 stala zvonička Svaté rodiny. Ta je umístěna přibližně na stejném místě, na kterém od roku 1805 stávala kaplička rovněž zasvěcená Svaté rodině. Ta byla zbourána v roce 1947 pro údajnou zchátralost a také pro to, že bránila ve výhledu na již tehdy frekventované křižovatce. Novou zvoničku vytvořili řezbáři Ondřej Drábek a Marcel Jeřábek z kmene dubu, vyvráceného silným větrem v Proboštovském lesoparku. 

Jedním z nejhezčích míst v obci je Proboštovský rybník a k němu přilehlý lesopark. Rybník byl zaznamenán již v polovině 18. století. Ves s dvěma desítkami domů tehdy patřila knížeti Clary Aldringenovi, stejně jako rozsáhlá bažantnice a anglický park s mohutnými duby. V myslivně na okraji parku se scházela lázeňská společnost. V roce 1918 myslivnu zakoupila místní Dělnická tělocvičná jednota a přestavěla jí na Dělnický dům, který na jaře roku 1945 vyhořel. Na stejném místě byla v roce 2001 postavena nová budova Obecního úřadu. 

Slavnosti obce Proboštov 2018, obrázek se otevře v novém okněV bezprostřední blízkosti Proboštovského rybníka se nachází areál Pohodlíčko, kde se koná většina akcí zdejšího kulturního kalendáře v čele s Antonínskou poutí, Slavnostmi obce a festivaly Rock u rybníka, Vochomůrka Fest (country a folk) a S kordem pro Jirku (benefice na podporu postižených dětí).  V blízkosti rybníka a nové radnice stojí kaple svatého Antonína. Ta byla vystavěna v roce 1759 původně v barokním slohu. V kapli se pravidelně koná mše svatá u příležitosti Antonínské poutě a od roku 2018 též půlnoční mše vánoční.

Dalšími rybníky na území obce je zatopený důl Jaroslav v Panském lese, který slouží jako chovný a Vápenka v Přítkově. Všechny rybníky udržuje Český rybářský svaz.

Místní část Přítkov, obrázek se otevře v novém okněDnešní Proboštov a Přítkov jsou velmi atraktivní lokality k bydlení i užívání volného času. Proboštov má svoji obecní policii, poštu, ordinaci praktického lékaře, veterinární ordinaci, obecní knihovnu, základní školu, mateřskou školu Pastelka, lesní školku Samorost, v Přítkově je soukromá mateřská škola U Kočiček. V obci poskytuje terénní služby starším občanům organizace Senior Teplice, která v Proboštově provozuje také stacionář. V Proboštově je Jednotka sboru dobrovolných hasičů, která slouží i sousedním Novosedlicím. V obci je několik prodejen s potravinářským, drogistickým a papírenským zbožím, lékárna, dvě cukrárny, restaurace Sokolovna, Kovárna a Proboštovská bašta nabízejí možnost stravování, restaurační služby doplňují Sport bar Drak a Pohostinství Stará masna. Kromě toho jsou k dispozici i další služby jako kadeřnictví, kosmetika, masáže, fitness centrum atd.

Spolkový život se soustřeďuje v několika organizacích. Mezi ty nejaktivnější patří Fan Club Valentino Rossi Stará masna Proboštov a Stáj U Kaštánka, které se podílejí na kulturních akcí obce a pořádají i své vlastní. Společenské akce, plesy, zábavy i výstavy se konají většinou na sále Sokolovny. Místní knihovna pořádá pravidelně přednášky na různá témata, výtvarné kroužky i menší výstavy. V roce 2017 byl obnoven masopustní průvod s následnou zábavou, od roku 2019 se koná také reprezentační ples obce Proboštov.

TJ Proboštov - ČSAD Libouchec 3:1, obrázek se otevře v novém okněNejvětší zájmovou organizací obce je Tělovýchovná jednota Proboštov, z. s. s počtem cca 200 členů. TJ Proboštov má v současné době 8 fotbalových družstev od přípravky po dospělé. Největší úspěchy v poslední době zaznamenávají dorostenecká družstva, která paří ke krajské špičce. Dále v Proboštově funguje oddíl základní rekreační tělesné výchovy, badmintonu a mládežnický florbal. Tenisté mají vlastní klub Tenis Proboštov, mladí judisté zase Judo Proboštov. Kromě fotbalového areálu, tenisových kurtů a tělocvičny v Sokolovně je v Proboštově hokejbalové hřiště, několik venkovních hřišť různého charakteru a dětská hřiště.

Proboštov je oblíbeným výchozím bodem rodinných vycházek do přírody. Kromě zmíněného lesoparku a okolí Proboštovského rybníka láká také Panský les, který spojuje Proboštov s Přítkovem a vede jím i cyklostezka. Od roku 2017 je na místě bývalé výsypky hlubinného dolu relaxační okruh „Brittánka“ se sáňkařským kopcem a krásným výhledem na České středohoří. Obcí prochází zelená turistická značka, která vede od železniční zastávky přes lesopark do Krupky a na Komáří vížku. 


V Proboštově a Přítkově je několik chovatelů koní, z nichž většina nabízí možnost projížděk pro veřejnost, Stáj U Kaštánka pořádá také příměstské tábory pro děti či farmářské kroužky. Na Ranči Severní hvězda v Přítkově se konají oblíbené westernové show. Mezi Proboštovem a Přítkovem se rozkládá Kozí farma TRK, která nabízí výborné domácí sýry. V Proboštově je rovněž farma KoiStahl, zaměřená na chov kaprů koi, kterou je možné po předchozí domluvě navštívit.


 
load