Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. _______________________________ Proboštovský rybník leží v centru obce. V přilehlém areálu Pohodlíčko se odehrává většina kulturních akcí v Proboštově. Oblíbené je velké dětské hřiště u rybníka. Rybník je rájem rybářů a milovníků vodního ptactva.
Nejzajímavější turistické cíle v bezprostředním okolí Proboštova nabízí pestrou škálu zajímavostí v letním i zimním období.
Barokní lobkovický zámek z let 1675 - 1682. Nedaleký vrch Bořeň (539 m.n.m) je nejmohutnější znělcový útvar ve střední Evropě.
Vrchol o výšce 869 m.n.m, na jehož západním svahu se nachází přírodní památka chránící původní bukový porost. Sport centrum Bouřňák je střediskem zimních sportů.
Znělcový vrch Českého středohoří o výšce 387 m.n.m. se nachází na okraji Teplic a je postaven na místě původního gotického hradu. Naleznete zde novogotický hrádek s restaurací. Hrádek je postupně rekonstruován, zachovány jsou zbytky raně barokního opevnění.
Město spjaté se jménem Giacoma Casanovy má historii sahající na počátek 13. století. Renesanční zámek byl barokně přestavěn v 18. století.
Městečko založené roku 1494 je především známé klimatickými lázněmi. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je postaven podle benátského chrámu Santa Maria dell´Orto. Ve městě sídlí firma Český porcelán, známá především výrobou tzv. "cibuláku", jejíž součástí je také expozice Dům porcelánu s modrou krví.
Jezero vzniklo zatopením hnědouhelného lomu Chabařovice v rámci rekultivačních prací. Má rozlohu 252,2 ha a bylo napuštěno v roce 2010 a zpřístupněno veřejnosti v roce 2015. V současné době slouží k rekreačním účelům. Voda v jezeře je velmi kvalitní a díky tomu se zde vyskytují ohrožené druhy ryb a obojživelníků. Rybolov je tu zakázán.
Nachází se ve výšce 809 m.n.m. Konečná lanovky z Krupky - Bohosudova, dlouhé 2384 m, překonávající převýšení 482 m. Na vrcholu se nachází barokní kaple sv. Wolfganga a pozůstatky po těžbě cínu.
Od roku 2019 je město zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO jako součást česko-německého projektu Hornická krajina Krušnoří. Městská památková zóna - Husitská ulice, Bazilika Panny Marie Sedmibolestné, kaple svaté Anny, Muzeum města Krupka, Hasičské muzeum, hrad Krupka, Infocentrum Hornické krajiny Krupka, hrad Kyšperk, Kotelní rybník, nejdelší a nejstarší sedačková lanová dráha v ČR.
Nejvyšší vrchol Českého Středohoří ve výšce 837 m.n.m. Zdejší meteorologická stanice byla zřízena v roce 1905. Je největrnějším místem ČR, také s největším množstvím bouřek. Vrcholové části chrání národní přírodní rezervace.
Místa, u nichž proběhla v roce 1813 bitva, ve které Napoleonská vojska utrpěla porážku, která znemožnila průnik Napoleona do Čech a položila základ obratu v tažení Napoleonské armády Evropou i následné definitivní porážce Napoleona v „Bitvě národů“ u Lipska.
Osecký cisterciácký klášter vznikl roku 1196, prošel zásadní barokní úpravou v letech 1712 - 1718. Nejstarší je původní gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1207 - 1220. Unikátní je dochovaný románský kamenný pulpit. V Oseku je možné ubytování ve velmi kladně hodnoceném kempu, ke kterému je přilehlý velký rybník s možností koupání.
Kulturní památka štola Starý Martin bývala jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Otevírala jednu z nejbohatších cínových rudních žil – žílu Lukáš. Dolování zde začalo v průběhu 14. století, těžba ustala před druhou světovou válkou. Nachází se pod obcí Horní Krupka u silnice do Fojtovic.
Město, které vznikalo postupně kolem ženského benediktinského kláštera, založeného královnou Juditou ve 12. století. Jeho románská krypta je dnes přístupná ze zámeckého nádvoří. Zámek, původně renesanční, byl barokně upraven v druhé polovině 18. století. Dnes zde sídlí regionální muzeum. Na náměstí stojí morový sloup od M. B. Brauna. Teplice jsou známým lázeňským městem, kde se léčil např. J. W. Goethe, Ludwig van Beethoven aj.
Umělé jezero o rozloze 65 ha, hluboké až 40 m zaplavilo v rámci rekultivace krajiny území stejnojmenného povrchového lomu v 70. letech minulého století. Dnes je to oblíbená rekreační oblast a největší vodní plocha Teplicka.