Obec Proboštov

Obec Proboštov

Dobrý den. Jsem Probošt Antonín. Vítám vás v krásné obci Proboštov, jíž jsem před dávnými lety dal jméno. Dodnes nad Proboštovem držím ochrannou ruku a sloužím jako dobrý duch a maskot obce. Věřím, že se vám u nás bude opravdu líbit. _______________________________ Rybník Jaroslav uprostřed Panského lesa slouží jako chovný rybník. Je oblíbeným místem k procházkám a relaxaci.

Probošta

Zajímavá místa

DSCN1311
Zajímavých míst v obci Proboštov a místní části Přítkov, které určitě stojí za vaši návštěvu, je poměrně dost. Věříme, že si vyberete.

Kaple svatého Antonína

Původní barokní kaple je datována z roku 1759 s přestavbou v roce 1881. Vstup do kapličky je na severozápadní straně dvoukřídlými dveřmi s kulatým nadsvětlíkem. Vstup je orámován nástupním portálem nade dveřmi se soškou sv. Antonína s děťátkem. Na protější straně je lomená apsida. Nad vstupní částí je věžička se zvonem a křížkem. V bočních stěnách je trojice obloukových oken. Kapli sv. Antonína obec převzala v roce 1841 do své péče. Původně měla barokní podobu, uvnitř byl malý oltář a nad ním visel obraz svatého Antonína Paduánského. Obec dostala v roce 1881 od biskupské konzistoře povolení konat v kapli čtvrtletně mše. Možná již v té době byla přestavěna do dnešní novorománské podoby. V současné době se zde slouží mše svatá vždy v době konání Antonínské poutě. Kaplička není v evidenci památkového úřadu a nemá památkovou ochranu.

Socha Probošta Antonína

Socha maskota a dobrého ducha obce Probošta Antonína je umístěna naproti kapli svatého Antonína. Tato fiktivní postavu, která ovšem vychází z dávných dějin Proboštova, vznikla v roce 2019 během přípravy nových webových stránek obce. Řezbář Ondřej Drábek z jižních Čech vyřezal během 4 dní na jaře roku 2020 z kmene dubu bezmála pětimetrové dílo. V následných měsících před instalováním získala socha náznak patiny a proto budí dojem, jako by zde stála od nepaměti. Socha byla na své místo nainstalována v září 2020 při zahájení Slavností obce Proboštov.

Proboštovský rybník a areál Pohodlíčko

Je nejen odpočinkovým místem pro maminky s dětmi, ale také místem pro pořádání každoročních akcí pořádaných obcí Proboštov jako je Antonínská pouť, Pálení čarodějnic, Drakiáda či Slavnosti obce Proboštov. Rybník se pak stává v letních měsících koupalištěm a v zimních kluzištěm nejen pro občany obce Proboštov, ale i pro děti a dospělé z okolí. V roce 2022 prošel rybník rozsáhlou revitalizací spojenou s odbahněním, úpravou hrází či zvětšením ostrůvku a vytvořením tzv. litorálního pásma. Jeho charakter se poté změnil z chovného rybníka na ochranářsko-rekreační vodní plochu.

Lesopark

Nejnavštěvovanější místo v obci. Lesopark je oblíbeným místem pejskařů, maminek s dětmi a mládeže. V letech 2017 - 2019 proběhlo v lesoparku havarijní kácení nemocných stromů a prořezy. Od dubna 2019 je lesopark opět otevřený pro veřejnost. Nově zde návštěvníci mohou využívat tři hřiště s venkovními posilovacími prvky určené všem napříč generacemi, které doplňují nové herní prvky pro nejmenší. V prostoru lesoparku bylo umístěno několik desítek ptačích budek a broukoviště. V létě roku 2022 byla v prostoru lesoparku instalována naučná a herní stezka.

Rybník Jaroslav

Rybník Jaroslav je udržován Českým rybářským svazem, místní organizací Teplice. Jednou za dva až tři roky zde provádí ČRS výlov. Okolí rybníka je oblíbeným místem pro relaxaci a odpočinek. Hojně využívaná je houpačka umístěná přímo na břehu rybníka.

Panský les

Rozsáhlý smíšený lesní porost je spojnicí mezi Proboštovem a místní částí Přítkov. Panským lesem vede krajská cyklotrasa a spousta cest a stezek vhodných pro procházky, venčení psů či jízdu na koních. Protéká zde Modlanský a Račí potok včetně přítoků. Houbaři zde mohou nalézt pestrou směs úlovků od bedel přes klouzky, holubinky a babky po pravé hřiby, kozáky a křemenáče. 

Relaxační okruh "Británka"

V roce 2017 byl po důlní činnosti zrevitalizován prostor bývalé výsypky hlubinného dolu Brittánia. Ten se nachází nedaleko Kozí farmy TRK. Na místě vznikl asfaltový okruh určený pro pěší, cyklisty i in-line bruslaře. Dominantou okruhu je sáňkařský kopec s vyhlídkovým místem, odkud mají návštěvníci jako na dlani blízké Teplice a České Středohoří v čele s Milešovkou. Podél celého okruhu jsou umístěny lavičky a další mobiliář a také informační cedule. 

Přítkov

Přítkovské lesy lákají k návštěvám především houbaře nejen z Proboštova, ale i z okolí. Za návštěvu stojí také přírodní koupaliště Vápenka, které je v letních měsících poseto kvetoucími lekníny a leží přímo uprostřed osadyv. V Přítkově rovněž sídlí soukromá mateřská škola U Kočiček, která několikrát do roka pořádá Dny otevřených dveří pro širokou veřejnost a konají se zde také některé akce Obce Proboštov určené zejména pro obyvatele Přítkova.

Zvonička Svaté rodiny v Přítkově

V roce 2019 vyřezali řezbáři Ondřej Drábek a Marcel Jeřábek z kmene vyvráceného dubu v Proboštovském lesoparku zvoničku. Ta byla umístěna nad křižovatkou v Přítkově, přibližně v místech, kde v letech 1805 - 1947 stávala místní kaplička. Stejně jako původní kaple je i nová zvonička zasvěcena Svaté rodině. Zvoničku doplňuje posezení a informační cedule v českém a německém jazyce.

Dětské hřiště Přítkov

Multifunkční hřiště, jehož dominantou je lanové centrum bylo v Přítkově v lokalitě Na Výsluní otevřeno na jaře 2022. Herní prvky z akátového dřeva doplňuje "plácek" na malý fotbal, altánek a lavičky a také dřevěné týpý.

Nejen pro milovníky zvířat:

Farma Koi Stahl

V naší obci sídlí chovatelé a prodejci koi kaprů, firma Koi Stahl. Majitelé a zkušení chovatelé, pan a paní Stahlovi, Vás rádi koi farmou provedou a vysvětlí, co vše obnáší chov těchto japonských okrasných ryb. Těšit se můžete na více jak 1000 kaprů různých barevných variant a velikostí. Dozvíte se například to, že koi kapři jsou šampioni v dlouhověkosti, že dorůstají úctyhodných rozměrů a jejich historie sahá tisíce let do minulosti. Odvážnější návštěvníci se mohou zhostit krmení. Koi farmu v Jabloňové ulici 612 můžete navštívit každý den, včetně víkendů a státních svátků, a to po telefonické domluvě na tel. čísle 608 961 417, případně přes formulář na www.koifarma.cz.

Stáj U Kaštánka

Milovníci koní a drobných hospodářských zvířat si přijdou na své v areálu rodinné farmy Stáj U Kaštánka, která sídlí na konci Krátké ulice v blízkosti MŠ Pastelka. Stáj poskytuje celročně možnost farmářských kroužků pro děti i jízd na koncí pro všechny generace. V období prázdnin se zde pořádají příměstské tábory. Návštěvu Stáje U Kaštánka či účast na jízdách, kroužcích či táborech si můžete sjednat prostřednictvím e-mailu: stajukastanka@seznam.cz

Kozí farma TRK

Část luk mezi Proboštovem a Přítkovem slouží potřebám Kozí farmy TRK. Ta nabízí možnost prohlídky farmy, ochutnávek a zakoupení výborných kozích sýrů, které majitel farmy sám vyrábí přímo na místě. Pro sjednání návštěvy, prodeje či ochutnávky je nutné volat majteli farmy Jaroslavu Trubačovi na telefon 601 566 240.

Ranch Oak Valley

Malý rodinný ranč, který slouží také jako jezdecké centrum, je umístěn na okraji Panského lesa směrem na Novosedlice. Kromě koní zde chovají další hospodářská zvířata, např. ovce, slepice, prasata atd. Ranč pořádá příležitostné akce pro děti i rodiny s dětmi a nabízí možnost svezení či výuky jízdy na koních.


 


Zajímavá místa

Proboštovský lesopark, autor: Roman Nešetřil

Proboštovský lesopark

Proboštovský lesopark
 
Zvonička Svaté rodiny v Přítkově, autor: Roman Nešetřil

Zvonička Svaté rodiny v Přítkově

Zvonička Svaté rodiny v Přítkově
 
Proboštovský rybník, autor: Roman Nešetřil

Proboštovský rybník

Proboštovský rybník.
 
Sáňkařský kopec, autor: Roman Nešetřil

Sáňkařský kopec

Sáňkařský kopec na relaxačním okruhu Brittánka.
 
Stáj U Kaštánka, autor: Roman Nešetřil

Stáj U Kaštánka

Stáj U Kaštánka.
 
Farma Koi Stahl, autor: Roman Nešetřil

Farma Koi Stahl

Farma Koi Stahl
 
Rybník Jaroslav, autor: Roman Nešetřil

Rybník Jaroslav

Rybník Jaroslav.
 
Rybník Vápenka v Přítkově, autor: Roman Nešetřil

Rybník Vápenka v Přítkově

Rybník Vápenka v Přítkově
 
Přítkov, autor: Roman Nešetřil

Přítkov

Přítkov
 
Kozí farma TRK, autor: Roman Nešetřil

Kozí farma TRK

Kozí farma TRK
 
Ranč Severní hvězda v Přítkově, autor: Roman Nešetřil

Ranč Severní hvězda v Přítkově

Ranč Severní hvězda v Přítkově.
 
Kaple svatého Antonína, autor: Roman Nešetřil

Kaple svatého Antonína

Kaple svatého Antonína.
 
Panský les, autor: Roman Nešetřil

Panský les

Panský les.
 
 
Vytvořeno 22.3.2019 14:06:54 | přečteno 4472x | tana
 
load